Dbanie o planetę w prosty sposób? Sprawdź, co możesz zrobić!

dbanie o planetę

O tym, aby dbać o planetę uczą się już przedszkolaki. Pokazuje to też przede wszystkim skalę, jak bardzo takie działania są ważne. Dbanie o planetę, to nie tylko segregacja odpadów czy niemarnowanie żywności. To też nie tylko nieśmiecenie w miejscach publicznych, ale także przyczynianie się zmniejszenie ilości odpadów, które generuje nasze gospodarstwo domowe. 

Statystycznie, największą część odpadów na wysypiskach śmieci zajmują urządzenia elektroniczne, które są sprawne a które po prostu zdecydowaliśmy się wyrzucić. Tak nie powinno się robić. Jeśli posiadamy w swoich zasobach niepotrzebne urządzenia lub wartościowe przedmioty, warto jest oddać je innym osobom, które takich rzeczy potrzebują. W ten sposób wchodzimy w bardzo prosty sposób w nurt zero waste, a także przyczyniamy się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym. Co jeszcze jednak warto zrobić, aby w skali mikro zadbać o jakość naszej planety i przyczynić się do zmniejszenia zmian klimatycznych? Sprawdźmy.

Zero waste – co to znaczy i dlaczego jest tak ważne?

Wspomnieliśmy powyżej pojęcie, którym jest nurt zero waste. Niestety, nadal niewiele osób wie, co dokładnie on oznacza i na czym polegają działania z jego zakresu. Najprościej rzecz ujmując, zero waste to niemarnowanie i wykorzystywanie ponownie. Dotyczy to tak samo jedzenia, jak również i innych dóbr materialnych – ubrań, sprzętu elektronicznego czy innych, wartościowych przedmiotów. Jeśli tylko są one sprawne i niezniszczone, możemy za pomocą platformy internetowej oddać je osobom które ich potrzebują. Co więcej, możemy zrobić to całkowicie bezpłatnie. Jak zatem bardzo wyraźnie widać, wdrożenie do naszych codziennych działań nurtu zero waste, jest banalnie proste i nie wymaga nakładów finansowych.

Niepotrzebnych rzeczy się nie wyrzuca!

Ostatnią, chodź zdecydowanie najważniejszą kwestią jest to, aby uczyć kolejne pokolenia tego, w jaki sposób wykorzystywać ponownie rzeczy. Dzięki temu, wyrabiamy w nich nawyk niewyrzucania i niemarnowania. W skali wielu lat, takie działania są w stanie realnie wpłynąć ,na stan naszego środowiska. Co więcej. uczymy je także empatii oraz zrozumienia i pomagania innym. To wartości, które nie stracą na  aktualności. Pomagają być one nie tylko dobrym dla innych, ale także i dla środowiska, w którym przecież na co dzień żyjemy.