Wpływ diety na choroby oczu – sprawdź, co warto o tym wiedzieć

okulista Warszawa

Nie każdy jest świadomy tego, jak duży wpływ na nasz wzrok ma sposób odżywiania. Wbrew pozorom, zależność między zdrową, zbilansowaną dietą a tym, czy borykamy się z najróżniejszymi problemami zdrowotnymi, jest bardzo duża. Okulista Warszawa radzi, aby nie lekceważyć zdrowego odżywiania, jeśli chcemy cieszyć się zdrowym i w pełni sprawnym wzrokiem. Na jakie składniki odżywcze powinniśmy jednak przede wszystkim zwrócić uwagę, kiedy chcemy się zdrowo odżywiać? O czym w sposób szczególny powinniśmy pamiętać? Na te, jak również i na wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziecie w naszym poniższym artykule. 

Jedz dużo owoców oraz warzyw – najlepiej surowych

Prawdą jest, że najwięcej witamin oraz niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych znajdziemy przede wszystkim w surowych warzywach oraz owocach. Należy je oczywiście przed spożyciem porządnie umyć, najlepiej w ciepłej wodzie. Zwracajmy też uwagę na to, jakie warzywa jemy. Powinny być świeże i najlepiej, jeśli nie są one poddawana działaniu szkodliwych substancji. Składnikiem, który odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o poprawienie kondycji naszego wzroku, jest beta karoten. Już dzieci w szkole podstawowej uczą się o tym, że marchew, która zawiera najwięcej beta karotenu, poprawia wzrok. Jest to prawda, jednakże nie można zapominać o innych substancjach, które także mają wpływ na to, czy mamy zdrowe oczy. 

Witaminy z grupy A, D i K – poznaj ich znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku

Poza beta karotenem, należy zwrócić uwagę na to, aby przyjmować odpowiednie ilości witamin, w szczególności tych z grupy A, D i K. Obecne są one w warzywach i owocach, ale też i w rybach czy mięsie – np. drobiowym. Warto też zadbać o odpowiedni poziom żelaza oraz magnezu – te substacje znajdziemy m.in w kakao, brukselce czy ziemniakach. Innymi słowy – nasza dieta, która ma za zadanie realnie poprawić kondycję wzroku, powinna być jak najbardziej bogata w najróżniejsze składniki odżywcze. Dzięki temu, nie będziemy mieli problemów z ostrością widzenia, a wizyty u okulisty, będą dla nas jedynie kontrolną formalnością i elementem szeroko rozumianej profilaktyki.