Drewno typu papierówka – co to takiego?

zakup drewna papierówki

Z pewnością każdy z was przynajmniej raz w życiu zetknął się z określeniem, którym jest drewno papierówka. Niestety, nie każdy jednak wie, czym dokładnie jest taki rodzaj drewna i do czego jest ono najczęściej wykorzystywane. Najprościej rzecz ujmując, zakup drewna papierówki, związany jest z produkcją celulozy. To właśnie tego rodzaju surowiec wykorzystywany jest do produkcji wyrobów papierniczych. Z jakiego rodzaju drewna uzyskujemy papierówkę? Czy są jakieś konkretne wymogi związane z tym, jaką ilość tego rodzaju drewna można jednorazowo przetransportować do skupu? Na te jak również i na wiele innych pytań powiązanych z tym tematem, odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.

Papierówka – z jakiego rodzaju drzew jest pozyskiwana?

Pierwszą i najważniejszą kwestią, od której trzeba zacząć rozmowę na temat drewna typu papierówka jest to, z jakiego rodzaju drzew jest ono pozyskiwane. W naszym kraju najczęściej do produkcji celulozy wykorzystywane jest drewno z drzew iglastych. Mowa tutaj przede wszystkim o świerkach, jodłach czy sosnach. Ważne jest jednak to, aby drzewo to zostało pozyskane w sposób legalny. Właśnie dlatego do skupu drewna najczęściej trafia to, które zostało ścięte z prywatnych hodowli. Oczywiście zdarza się, że drewno do skupu trafia z lasów państwowych. Tutaj jednak konieczne jest przedstawienie zezwolenia na wycinkę.

Dlaczego drewno papierówka jest tak ważne dla przemysłu?

Skoro wiemy już, czym dokładnie jest drewno typu papierówka, pora przyjrzeć się dokładnie temu, jakie jest jego znaczenie dla szeroko pojmowanego przemysłu. Bez drewna typu papierówka nie byłaby możliwa produkcja zarówno wyrobów papierniczych, jak również tych, które wykorzystujemy na co dzień w naszym życiu. Mowa tutaj chociażby o papierze toaletowym czy ręcznikach papierowych, które także wykonywane są z celulozy. Z tego też względu, w skupie drewna bardzo dużą wagę przywiązuje się do rodzaju drewna, które tam przyjeżdża. Klasyfikowane jest ono na podstawie grubości wałów i na tej też podstawie sortowane. Dzięki temu, możliwe jest optymalne i jak najbardziej ekonomiczne wykorzystanie dostarczonego surowca.