Wizz Air ostrzega przed ograniczeniami lotów z powodu chaosu na lotnisku

Wizz Air (WIZZ.L) spodziewa się, że tego lata będzie musiał ograniczyć loty z powodu niedoborów siły roboczej i strajków na europejskich lotniskach, podała w poniedziałek budżetowa linia lotnicza, obniżając swoje akcje o około 5%.

Dyrektor generalny Wizz, József Váradi, powiedział w czerwcu, że firma jest pewna powrotu do produktywności sprzed COVID, osiągając w tym roku pełne wykorzystanie swoich samolotów.

Jednak firma poinformowała w poniedziałek, że spodziewa się zmniejszenia wykorzystania o kolejne 5% na lato, aby zmniejszyć wpływ „trwających zakłóceń zewnętrznych”.

Po chwilowym spadku spowodowanym przez wariant koronawirusa Omicron, popyt na podróże powrócił, a linie lotnicze obstawiają letnie podróże wakacyjne w lipcu i wrześniu, aby zwiększyć swoje wyniki finansowe.

Jednak strajki i braki kadrowe zmuszają linie lotnicze do anulowania tysięcy lotów i powodują wielogodzinne kolejki na głównych lotniskach w całej Europie.

Linie lotnicze podniosły ceny, aby zrekompensować wyższe koszty paliwa, a piloci i personel pokładowy domagają się wyższych wynagrodzeń z powodu inflacji.

Skandynawskie linie lotnicze SAS (SAS.ST) odwołały setki lotów w zeszłym tygodniu po tym, jak załamały się rozmowy z pilotami na temat nowego układu zbiorowego pracy. 

Tymczasem Wielka Brytania przedstawiła w zeszłym tygodniu różne plany dla branży, w tym pomoc w rekrutacji personelu, ponieważ najbardziej ruchliwe lotnisko w kraju Heathrow poprosiło linie lotnicze o anulowanie 30 regularnych lotów z powodu liczby pasażerów przekraczającej przepustowość lotniska w czwartek.

Heathrow w poniedziałek przeprosił za „niedopuszczalną” usługę w ostatnich tygodniach i zasygnalizował, że może poprosić o więcej cięć w lotach. 

Notowany na giełdzie w Londynie Wizz, który w poniedziałek odnotował stratę operacyjną w wysokości 285 milionów euro (289 milionów dolarów) w pierwszym kwartale, powiedział, że spodziewa się powrotu do „istotnego” zysku w tym kwartale.

Powiedział, że jego współczynnik obłożenia, który mierzy, jak dobrze linia lotnicza zapełnia dostępne miejsca, od lipca nadal poprawia się do ponad 90%.