Testy w kosmosie: Ericsson, Qualcomm, Thales poszerzają horyzont 5G

SZTOKHOLM, 11 lipca (Reuters) – szwedzki producent sprzętu telekomunikacyjnego Ericsson (ERICb.ST) , francuska grupa lotnicza Thales (TCFP.PA) i amerykański producent chipów Qualcomm (QCOM.O) planują wspólną pracę nad rozwojem sieci 5G opartej na satelitach poprawić łączność naziemną.

Urządzenie mobilne 5G, które może łączyć się z satelitami, umożliwiłoby komunikację z odległych zakątków planety i stanowiłoby wyzwanie dla drogich telefonów satelitarnych i konkurencyjnych szerokopasmowych usług internetowych dostarczanych przez Starlink Elona Muska.

Firmy najpierw wykonają symulacje na ziemi, zanim przeprowadzą testy w kosmosie, powiedział w wywiadzie Hakan Djuphammar, szef Special Projects w ramieniu technologicznym firmy Ericsson.

„Toczą się dyskusje na temat testów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej iz kilkoma satelitami” – powiedział.

Sieć kosmiczną można również wykorzystać do tworzenia kopii zapasowych sieci naziemnych w przypadku poważnych awarii lub katastrof, a także oferować połączenia w miejscach nieobsługiwanych przez tradycyjnych dostawców usług.

Testy będą kontynuowane do 2023 roku, ponieważ trzeba zobaczyć, czy technologia może to zrobić i czy możliwe jest zbudowanie sieci satelitów, które mogą łączyć się z telefonami, powiedział Djuphammar. Nie określił, kiedy rozpoczną się testy.

„Satelity poruszają się bardzo szybko, więc połączenie zmienia się bardzo szybko. Dlatego zamierzamy przeprowadzić wszystkie te testy, aby potwierdzić, że technologia jest dojrzała i gotowa do wykonywania tych czynności”.